» Hírek » Sikeres volt a Pilisi Parkerdő Zrt. 30. jelölőversenye
OldaltérképOldaltérkép   Nyitó oldal Nyitó oldal
Sikeres volt a Pilisi Parkerdő Zrt. 30. jelölőversenye
2015.04.28. 11:02
A Pilisi Parkerdő Zrt. április 22-én immár 30. alkalommal rendezte meg évi szokásos jelölőversenyét. A versenyt mindig más erdészet területén rendezik, idén a Ráckevei Erdészet kezelésében lévő tököli parkerdőre került a sor. A szokásos írásbeli teszt, jelölés és trófeabírálat mellett új feladat volt a növényfelismerés. Az idei évben a Ráckevei Erdészet kerületvezető erdésze, Monori Alfréd kapta meg az „Év erdésze” díjat szakmai pályafutásának elismeréseként.
A Valkói Erdészet csapata lett a házi verseny győzteseA 30 éves múltra visszatekintő jelölőversenyek ötletgazdáját, Szommer Józsefet is köszöntötték a Pilisi Parkerdő Zrt. jelenlegi kollégái az eligazításnál. A verseny a kerületvezető erdészek szakmai tudásának izgalmas megmérettetése, de emellett minden évben jó alkalom a baráti és szakmai eszmecserékre, sőt a továbbképzésre is. Csépányi Péter főmérnök az eligazításnál kiemelte a jelölőversenyek fontosságát a tekintetben is, hogy az erdő jövőbeni képét meghatározó kivágandó fák jelölése a Pilisi Parkerdő Zrt. minden erdészeténél hasonló alapelvek szerint történjen.
 
A Pilisi Parkerdő Zrt. jelölőversenyén a Parkerdő kilenc erdészete mellett a Szombathelyi Erdészeti Zrt. a Budapesti Erdőgazdaság és az Ipoly Erdő Zrt. is állított csapatot, összesen 39 fő versenyzett. A verseny két különböző, egy elegyes fenyves és egy lombos gyérítés korú erdőállomány jelöléséből, egy vadászati állomásból (gímszarvas, őz és muflon trófeák bírálata, súlyának becslése), egy növényfelismerés állomásból (lágyszárú, cserje és fa leves hajtás és rügy, termés és mag, faanyag felismerése) és egy, aktuális erdészeti tudnivalókról szóló teszt kitöltéséből állt.
 
A feladatok közel sem egyszerűek. A kivágandó fák jelölése olyan bonyolult szempontrendszer figyelembevételével történik, mint a fa egészségi állapota, a többi fához viszonyított helyzete, a fafaj  erdőművelési tulajdonságai, a törzsalak, valamint a tájképi jelleg és a biodiverzitás megőrzése. Az erdőművelés, melynek része a kivágandó fák jelölése és a vadászat az erdészek munkája során összefonódik, a vadászatra a felnövekvő erdő segítése, a vadvilág és az erdő egyensúlyának megőrzése érdekében van szükség. Az agancs és a mufloncsiga súlyának, korának, jövőbeni fejlődésének megítélése 60-100 m távolságból nagy tapasztalatot igényel. A versenyfeladat a valóságos munkát képezi le, hiszen a vadásztatás során a kilövés előtt nem csak az állat neméről kell megbizonyosodni, hanem éppen az előbbiekben említett jegyek alapján kell rövid idő alatt eldönteni, hogy az előttünk álló állat lőhető egyed-e vagy nem. Az eredményhirdetés után a parcellák jelölését, jelölésének szempontjait Csépányi Péter termelési és természetvédelmi főmérnök ismertette, itt lehetőség volt kérdések feltevésére, a minta jelölés megvitatására.
 
Csapatversenyben abszolút első helyezést ért el a Szombathelyi Erdészeti Zrt. csapata. A háziverseny első helyezettje Pilisi Parkerdő Zrt. Valkói Erdészete, a második helyezést a Gödöllői Erdészet, harmadik helyezést a Szentendrei Erdészet érte el. Egyéni eredmény alapján első helyezést ért el Piri Norbert (Szombathelyi Erdészet), második helyezést ért el Dénes Károly (Szombathelyi Erdészet), harmadik helyezést ért el Kolozsi Géza (Budakeszi Erdészet). A háziverseny egyéni első helyezettje így Kolozsi Géza (Valkói Erdészet) második helyezést ért el Cseglödi Ádám (Gödöllői Erdészet), harmadik helyezést ért el Bilig Zsolt (Budakeszi Erdészet).
 
A jelölőversenyen Zambó Péter vezérigazgató átadta a minden évben odaítélendő „Év erdésze” díjat. Idén ezt az elismerést Monori Alfréd, a Ráckevei Erdészet kerületvezető erdésze kapta kiemelkedő szakmai munkájáért. Monori Alfréd 1983 óta dolgozik a Pilisi Parkerdő Zrt-nél, a mára átalakult Esztergomi Erdészetnél kezdte pályafutását, 1987-ben helyezték Ráckevére, nevéhez fűződik az Ócsai és Dabas térségében lévő fokozottan védett ligeterdők folyamatos erdőborítási elvek szerinti kezelése. A térségben lévő fokozottan védett területek 2010-ben a Duna-Ipoly Nemzeti Park kezelésébe kerültek.
 
A 2015. évi 30. jelölőverseny eredményeinek összefoglalói:
 
 
 

Keresés

Merre ne induljunk?

Korlátozások a Pilisi Parkerdő Zrt. területén

Pilis Bike

Pilisi turistaszállások

Eseménynaptár

www.pilishunting.com

A Passion for Hunting

Hazai Vadász

erdeiszallas.hu

 

Erdőjáró játék

Panorámaképek

Kattintson ide a képek megtekintéséhez
A panorámaképek megtekintéséhez kattintson a képre

Visegrádi Fellegvár

Reneszánsz panoptikum

Környzeti politika