2015.09.07. 15:42
Cseh János erdőművelés iránti elkötelezettsége példaértékű: öt évtizedes szakmai pályafutása során különleges érzékkel figyelte meg az erdőben zajló természeti folyamatok törvényszerűségeit, e tapasztalatait pedig munkája során, minden egyes nap kamatoztatta.
![]() |
Fotó: FATÁJ |
Cseh János erdészcsaládba született, gyermekkorát édesapja kerületében, az esztergomi Búbánat-völgyben töltötte. Apja nyomdokaiba lépve az erdész hivatást választotta, Sopronban szerzett erdésztechnikusi végzettséget. 1964 óta áll folyamatosan a Pilisi Parkerdő Zrt. és annak jogelődje alkalmazásában. Az első évben beosztott erdészként, majd a katonaévek letöltése után kerületvezető erdészként dolgozott. 1975-ben Horváth Miklós, akkori erdészetvezető az erdőművelési műszaki vezetői munkakör ellátásával bízta meg, amelyet egészen 1993-ig végzett, ekkor saját kérésére a Körtvélyesi erdészkerület vezetését bízták rá. 2000-ben Brandhuber Ádám erdészetvezető visszahívta az íróasztal mellé, és 2005-ig ismét erdőművelőként tevékenykedett, majd 2005-2013-ig nyugdíjasként segítette az erdészet munkáját.
Nevéhez fűződik többek között a Vörös-hegy és a Rám-tető sarj eredetű kocsánytalan tölgyeseinek magas szakmai színvonalú, természetes úton történő felújítása. Sikeresen megküzdött az erdei iszalaggal a Látó, a siska nádtippannal pedig a Hosszú-hegyen. Példaértékű szerkezet-átalakításokat hajtott végre Körtvélyesen, ahol akác állományból egy lépcsőben madárcseresznyés, juharos, illetve kocsánytalan tölgyes állományokat hozott létre. Különös gondossággal mérte fel és óvta meg az erdőben található értékes elegyfa fajokat, a hegyi szileket, berkenyéket és egyéb vadgyümölcsöket. Kiemelt figyelmet fordított az erdőben található helyek népies elnevezésének megőrzésére, erdőtervi térképeken való feltüntetésükre, és a hozzájuk kapcsolódó történetek, anekdoták továbbadására. Szívén viselte a források fennmaradását is, az ő nevéhez fűződik a Fényes-forrás befoglalása.
Az Országos Erdészeti Egyesület Visegrádi Csoportjának tagjaként ma is a helyi élet aktív szereplője. Szívesen vesz részt szakmai rendezvényeken, ahol sok évtizedes tapasztalatát és hosszú pályája során megélt tanulságos történeteit szívesen megosztja kollégáival, különösen a fiatalabb generáció tagjaival.
Cseh János erdőművelés iránti érdeklődése és elkötelezettsége példaértékű, különleges érzékkel figyelte meg az erdő életének törvényszerűségeit. Erdőművelési előadóként is a tő melletti erdészek gondosságával viselte szívén az egyes erdőfelújítások alakulását. Az elmúlt, közel öt évtized alatt felhalmozott szakmai tapasztalatára kollégáink jelenleg is bátran támaszkodhatnak. Szinte minden szakmai kérdésre tud a múltból egy példát, vagy egy történetet felidézni, amelyeket szívesen el is mesél hallgatóságának.
Egyik kedvenc példázata az erdő és az ember életciklusának párhuzamba állítása:
„A kisgyermekekhez hasonlóan a facsemeték is minél kisebbek, annál több ápolást és törődést kívánnak. Később, ahogy növekednek, önállóak lesznek, majd utódokról gondoskodnak, hogy végül az idős fák átadják helyüket az új generációnak.”
Hozzáértő és odaadó munkájával jelentősen hozzájárult az elmúlt évtizedek erdész-szakmai sikereihez, a Pilisi Parkerdő Zrt. ezúton is szívből gratulál egyik legnagyobb tudású szakemberének.