» Hírek » Természetvédelmi fejlesztések uniós támogatással
OldaltérképOldaltérkép   Nyitó oldal Nyitó oldal
Természetvédelmi fejlesztések uniós támogatással
2009.03.13. 12:40
460 millió forint európai uniós támogatást nyert természetvédelmi fejlesztésre a főváros környéki erdőket kezelő Pilisi Parkerdő Zrt. Az idén 40 éves fennállását ünneplő társaság 32 községhatár mintegy 400 helyszínén másfél év alatt valósítja meg a Parkerdő természetesen elnevezésű programját. Másik pályázat keretében mintegy 55 millió forint támogatásból megújul a környezeti nevelés hazai úttörőjének számító visegrádi Erdei Művelődés Háza. 
Természetes erdőállományok rehabilitációja, idegenhonos fajok agresszív terjedésének visszaszorítása, vizes élőhelyek rekonstrukciója, földtani értékek védelme – ezek a legfontosabb elemei a Pilisi Parkerdő Zrt. 2009-ben induló másfél éves természetvédelmi programjának. Az idén 40 éves fennállását ünneplő társaság eddig soha nem látott méretű, 570 millió forintos természetvédelmi fejlesztési programja az Európai Unió és a Magyar Állam 460 millió forintos támogatásával valósul meg.
 
A Közép-Magyarországi Operatív Program keretében tavaly meghirdetett, KMOP-3.2.1/A „Élőhelyek és élettelen természeti értékek megőrzését, helyreállítását szolgáló beruházások” c. pályázati konstrukció eddig nem látott lehetőséget adott a mára sok tekintetben aktuálissá vált beavatkozások szakszerű megvalósítására. A program ünnepélyes nyitórendezvényén emléklapot írt alá és emlékfát ültetett dr. Steiner Pál a Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke, dr. Lukovich Tamás a Pro Régió Ügynökség ügyvezető igazgatója és Zambó Péter a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója.
 
A Parkerdő természetesen nevet viselő program célja a Pilisi Parkerdő kezelésében lévő védett természeti és Natura 2000 területek és élőhelyek természeti állapotának megóvása, javítása. A megvalósítás másfél éve alatt 32 községhatárban összesen mintegy 400 helyszínen akácosok és fenyvesek helyén őshonos erdőt ültetnek, visszaszorítják az agresszívan terjedő bálványfát, vizes műtárgyakat tesznek átjárhatóvá, egykori kőbányák földtani értékeinek megmentéséről gondoskodnak. Az uniós támogatás az első lépés megtételéhez nyújt nagy segítséget, a születő új erdők évtizeden keresztül tartó ápolását a Pilisi Parkerdő biztosítja.
 
Az ország leglátogatottabb – és emiatt a legnagyobb terhelést viselő – erdőterületének természetvédelmi fejlesztése régóta váratott magára. A tervek és elképzelések a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság közreműködésével készültek, akikkel együttműködési megállapodás is született a projekt megvalósítására. A programon belül kiemelt szerepet kap a kommunikáció, ezen belül is a zöld és egyéb civil szervezetek tájékoztatása a fejlesztések megvalósulásáról.
 
A Közép-Magyarországi Operatív Program keretén belül másik fontos fejlesztés is megvalósul a Pilisi Parkerdő területén. Az európai szinten a környezeti nevelés és az erdei iskola mozgalom úttörőjének számító visegrádi Erdei Művelődés Háza infrastrukturális fejlesztése mintegy 55 millió forint támogatással valósul meg.
 
 

Keresés

Merre ne induljunk?

Korlátozások a Pilisi Parkerdő Zrt. területén

Pilis Bike

Pilisi turistaszállások

Eseménynaptár

www.pilishunting.com

A Passion for Hunting

Hazai Vadász

erdeiszallas.hu

 

Erdőjáró játék

Panorámaképek

Kattintson ide a képek megtekintéséhez
A panorámaképek megtekintéséhez kattintson a képre

Visegrádi Fellegvár

Reneszánsz panoptikum

Környzeti politika