A Pilisi Parkerdő munkatársai is részt vesznek a Menhely Alapítvány hétvégi akciójában. Az erdészek és a szociális munkások összeszámlálják a fővárosi erdőkben élő hajléktalanokat. A legutóbbi akció idején 200 fő lakott az erdőben.
Az erdészet tapasztalatai szerint azokon a helyeken ütnek leghamarabb tanyát a hajléktalanok, ahol van tömegközlekedési és vízvételi lehetőség. Nagyobb telepek főleg a pesti oldal zárványerdeiben alakulnak ki, a budai oldal nagy kiterjedésű erdőségeinek főleg a szélén állnak a kalyibák és sátrak. Egyes telepeken akár 20-30 fő is lakik.
A legtöbb erdei hajléktalan telep környékén rengeteg szemét halmozódik fel. Nem ritka az egy-két ember által összehordott 100-200 köbméter hulladék sem. Nemcsak a természeti értékeket – például barlangokat –, hanem sokszor az erdő létét is veszélyeztetik a telepek. Minden évben több tűzeset fordul elő, ami hajléktalantelepről indult. A tüzeléshez, építéshez általában a fiatal – kézi szerszámmal kivágható – fákat vágják ki, ezek hiánya hosszú távon az adott erdőállomány fennmaradását veszélyezteti. Parkerdőkben külön gondot okoznak a hajléktalanok által tartott kutyák és a hulladékhalmokban megtelepedő rágcsálók.
2007-ben a Szociális és Munkaügyi Minisztérium anyagi segítségével 105 hajléktalan térhetett vissza az erdőből a társadalomba. Az emberi és természeti értékeket egyaránt mentő akcióban a Pilisi Parkerdő az elköltözők után mintegy 1300 köbméter hulladékot szedett össze. A tapasztalatok szerint a „jó helyek” azonban nem sokáig maradnak lakatlanok, így továbbra is keresni kell az egyre tarthatatlanabb helyzet megoldását.
A témához kapcsolódó képek a Galériában láthatók.