» Hírek » archívum » Így is lehet - természetközeli erdőkezelés az ócsai turjánon
OldaltérképOldaltérkép   Nyitó oldal Nyitó oldal
Így is lehet - természetközeli erdőkezelés az ócsai turjánon
2008.09.05. 12:18
Szakmai rendezvény keretében mutatta be a Pilisi Parkerdő az ócsai turjános védett erdeinek természetközeli kezelésére kialakított gyakorlatát. A szeptember 3-i rendezvényen az Országos Erdészeti Egyesület és zöld civil szervezetek képviselői vettek részt. Napjainkban még hazánkban és nemzetközi szinten is egyedülálló a síkvidéken lévő erdők folyamatos erdőborítást célul kitűző, természetközeli kezelése. 
Természetszerű kőris láperdőÜltetvényszerű nemesnyárasok helyett őshonos magyar kőris és éger erdőket hoz létre a Pilisi Parkerdő Zrt. az Ócsai Tájvédelmi Körzet erdészeti kezelésben lévő területén. Az évekkel ezelőtt indított program bíztató eredményeit szakmai napon mutatta be a házigazda Ráckevei Erdészet. A résztvevők között az ország minden tájáról érkezett erdészek mellett ott voltak a zöld civil szervezetek (WWF Magyarország, Védegylet, Palocsa Egyesület, Pro Silva Hungária) és a sajtó képviselői is.
 
A rendezvény célja kettős volt, egyrészt bemutatni azt, hogy nemcsak a hegyvidéki bükkösökben lehet folyamatos borítással erdőt kezelni. Másrészt, hogy a természetvédelem céljainak megfelelő erdőkezelés egyáltalán nem idegen az állami erdészetektől. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei szintén jelen voltak a rendezvényen és ismertették a terület természetvédelmi értékeit.
 
Erdészek és civilek együttA terepi program során a résztvevők több példát is láthattak a természetközeli erdőkezelés lehetőségeire. Az idegenhonos nemesnyárasokat őshonos magyar kőris és éger fafajokkal váltják fel. Az idős, állékonyságban meggyengült tuskósarj kőris láperdőket természetes úton, magról újítják fel, csoportos felújító, illetve szálaló vágásokkal. A csoportok mérete tizedhektáros nagyságrendű. Az eljárás még egyáltalán nem általános a gyakorlatban, mivel az ilyen erdőket általában tarvágás után mesterségesen újítják fel, nagyobb, több hektárt kitevő területnagyságban. A középkorú kőrisesek esetében a szálalás a tervezett kezelési eljárás.
 
Az Országos Erdészeti Egyesület Erdőművelési Szakosztálya és a civil szervezetek képviselői elismeréssel méltatták a bemutatón látottakat és a Pilisi Parkerdő természetközeli erdőkezelés érdekében kifejtett korábbi eredményeit. A Pilisi Parkerdőt Csépányi Péter termelési és természetvédelmi főmérnök, az erdészetet pedig Rittling István erdészetvezető képviselte, akik a rendezvény szakmai levezetői voltak. A szervezésben tevékeny részt vállalt Szabó Csilla erdőgazdálkodási osztályvezető és a helyi erdészet szakemberei köztük Monori Alfréd kerületvezető erdész.
 
Ide kattintva letölthető a terepi program vezetőfüzete. 

Keresés

Merre ne induljunk?

Korlátozások a Pilisi Parkerdő Zrt. területén

Pilis Bike

Pilisi turistaszállások

Eseménynaptár

www.pilishunting.com

A Passion for Hunting

Hazai Vadász

erdeiszallas.hu

 

Erdőjáró játék

Panorámaképek

Kattintson ide a képek megtekintéséhez
A panorámaképek megtekintéséhez kattintson a képre

Visegrádi Fellegvár

Reneszánsz panoptikum

Környzeti politika