» Hírek » Parkerdő természetesen » Erdőszerkezet átalakítási munkálatok bemutatása Budakeszi térségben
OldaltérképOldaltérkép   Nyitó oldal Nyitó oldal
Erdőszerkezet átalakítási munkálatok bemutatása Budakeszi térségben
2011.09.13. 17:30
Szeptember 13-án a Pilisi Parkerdő Zrt. Budakeszin pályázati bejárást rendezett. Helyi önkormányzatok képviselői, helyi újságírók és civilek jöttek el megnézni a terepi erdőművelési munkálatokat. A „Parkerdő természetesen 2010-2012” pályázati program keretében elöregedett idegenhonos feketefenyő állományok lecserélése történt őshonos, helyi viszonyokhoz jól alkalmazkodó fafajokra. 
A Budakeszi Erdészethez tartozó területeken (Nagykovácsi, Budakeszi, Budajenő, Telki, Zsámbék, Páty, Perbál, stb.) a természetes erdők nagysága és összetétele az elmúlt kétezer esztendő alatt sokat változott. Az emberi beavatkozásnak, s főként az egyre intenzívebb erdőhasználatnak köszönhetően az összefüggő erdőborítás sok helyen megszűnt, s ezeken a helyeken leginkább az állattartás vált dominánssá. A legelőkön - az erdő védőhatásának hiánya és a folyamatos erózió miatt - idővel a termőtalaj is lepusztult, s e földterületek jellegzetesen kopár, természetes megújulásra képtelen helyekké váltak.
A XX. század első felében, amikor az erdősítés hazánkban ismét lendületet kapott, a megmaradt sekély termőréteg megtartása, valamint a talajerózió megfékezése céljából ezeket a területeket szélsőséges körülmények között is élet- és növekvő képes feketefenyő csemetékkel ültették be, amelyek a talajt megfogva, hosszútávon a többi faj számára is kedvező életteret teremtettek. Az akkori elgondolás sikerét jelzi, hogy az így telepített fenyőerdő védelmében idővel valóban megjelent a lombos újulat, a virágos kőris, a molyhos és csertölgy és néhány cserjefaj is. A feketefenyő állomány az idők során az eredeti funkcióját betöltötte és jelentős része mára el is öregedett.
Az élőhely-rekonstrukció folytatásaként idén tavasszal a Pilisi Parkerdő Zrt. „Parkerdő természetesen 2010-2012” néven, egy több éven át tartó, komplex programot indított, melynek első, kezdeti szakasza az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósul meg. A program legfőbb célja a lombos erdőállomány kialakításához szükséges feltételek mielőbbi megteremtése, valamint az őshonos fafajok arányának maximálisra növelése. Ehhez a meglévő lombos újulat kímélete, a kőris csemeték telepítése, illetve a megerősödésükig végzett ápolási munkák végzése egyaránt szükséges. A kívánt erdőtársulás további kísérő fajai (pl. juharok, tölgyesek) a környezetből települnek be.
A Pilisi Parkerdő Zrt. által gondozott „Parkerdő természetesen 2010-2012” természetvédelmi program a Budakeszi Erdészethez tartozó területeket kiemelt figyelemmel kezeli. Itt - egy korábbi KMOP pályázat keretében – már 2008 és 2010 között is jelentős fejlesztési munkák folytak. A most zajló, Parkerdő természetesen 2010-2012 pályázat e beavatkozások folytatását, a megkezdett munka további területekre történő kiterjesztését teszi lehetővé.
A beruházások során az említett erdőkben jelenleg összesen 6 helyszínen 23 hektáron zajlik erdőszerkezet-átalakítás, amelynek során az idegenhonos, vagy az adott termőhelyre nem illő őshonos fafajokból álló erdők megfelelő őshonossá alakítása valósul meg, természetesebbé és alkalmazkodó-képesebbé téve azokat.
A projekt célja a megjelent lombos fafajok csemetéi és az őshonos cserjefajok számára optimálisabb növekedési környezetet megteremtése. A folyamat azonban emberi beavatkozás nélkül nem megy végbe.
A pályázati tevékenység eredményeként hosszú évek során olyan társulások alakulnak majd ki, amelyek a rekonstruált élőhelyek részeként számos védett növény- illetve állatfajnak adnak majd kedvező életteret.
Eddigi pályázati eredményeink:
- A vegetációs időszakon kívül végzett fakitermelés során az idegenhonos feketefenyő elöregedett, beteg példányainak kivágása történt meg önerőből. A kitermelt faanyagot a Parkerdő maximális gondosság mellett, a természetes állapotokat és a talajt óvó, legkevésbé roncsoló, kíméletes megoldással szállította el.
- Ahol a területen jelenlévő őshonos természetes újulat (pl. virágos kőris, juhar, erdei gyümölcsök) önmagában nem voltak elegendők a terület megkívánt faegyed-sűrűségének elérésére, ott mesterséges erdőfelújításra, csemeteültetésre volt szükség
- A korábbi pályázat során megtisztított területeken a megjelent fiatal őshonos egyedek védelmében, fejlődésüket segítve, azok gyökerei körül talajlazítást végeztünk. A gyorsan növő vágásterületi gyomnövények elburjánzásának visszaszorítása, valamint a talaj vízháztartásának javítása érdekében többször kapáltunk.
- A gyomok visszaszorításának céljából sarlózást alkalmaztunk.
- A gyorsan növő, nem kívánatos fás szárú és egyéb növények elnyomásának megakadályozása céljából a fiatalos felszabadítását folyamatos tisztítással biztosítottuk.
A jövőben megvalósuló, pályázati forrásból megvalósuló munkálatok:
- 15 hektár területen folytatjuk az erdőszerkezet-átalakítással járó munkálatokat (kapálás, sarlózás, stb.)
 
 

Keresés

Merre ne induljunk?

Korlátozások a Pilisi Parkerdő Zrt. területén

Pilis Bike

Pilisi turistaszállások

Eseménynaptár

www.pilishunting.com

A Passion for Hunting

Hazai Vadász

erdeiszallas.hu

 

Erdőjáró játék

Panorámaképek

Kattintson ide a képek megtekintéséhez
A panorámaképek megtekintéséhez kattintson a képre

Visegrádi Fellegvár

Reneszánsz panoptikum

Környzeti politika