2008.07.28. 14:02
Közmunkások segítségével tisztítja meg a parlagfűtől a Visegrádi Erdészet a kirándulóhelyeket. A munkát a leglátogatottabb helyszíneken kezdték, de még virágzás előtt az összes fertőzött helyszínen elvégzik.
A Pilisi Parkerdő Zrt. Visegrádi Erdészete június hónapban sűrűn látogatott letelepedő helyeket, parkolókat (Gyula-forrás, Hosszúhegyi parkoló) mentesített a parlagfűtől. Szakszóval mechanikai védekezést alkalmaztunk, amely során kézzel, tövestül húztuk a ki a földből a gyomnövényt. A kézi gyomlálás előnye, hogy teljes mértékben eltávolítja a növényt. Hátránya, hogy igen munkaigényes, a munkát végző személy ki van téve a kontakt bőrgyulladás veszélyének, továbbá a módszer talajbolygatással jár, így további magvak csírázását serkenti. Ennek a technológiának tehát kis, de rendszeresen zavart helyeken (játszóterek, parkolók, kirándulóhelyek) van jelentősége. A közmunkásokat védőeszközökkel láttuk el a bőrgyulladás veszélyének elkerülésére.
Az Észak-Amerikából behurcolt és hazánkban elterjedt ürömlevelű (közönséges) parlagfű egyéves, általában 20-150 cm magasra növő, rendszerint dúsan elágazó, terebélyes növény. A parlagfű a zavart, nyílt élőhelyek növénye. A parlagfű pollenje ma Magyarországon a legfontosabb aeroallergén. Őshazájában is a szénanátha legfontosabb okozójaként tartják számon.
Egy hektár parlagfű 66 kg virágport bocsát ki egyetlen szezonban. Az allergia általában kettő-négy évvel a parlagfűpollennel való érintkezés után alakul ki, de a tünetek jóval később is megjelenhetnek. A növény vagy virágpora bőrgyulladást is előidézhet. Magyarországon jelenleg a parlagfű virágpora a legagresszívebb az összes növény közül.
Mindezért fontos feladatunknak tartjuk az általunk kezelt területeken a parlagfű irtását. A következő hónapokban további letelepedőhelyek parlagfű mentesítését tervezi az Erdészet.