Térkép
Bemutatás:
A Zsitvay-kilátót 1933-ban építették a 378 méter magas Nagyvillám tetejére. 2005-ben műemlékké nyilvánították. Nevét Zsitvay Tiborról kapta, aki a múlt század egyik kiemelkedő személyisége (Igazságügyi Miniszter, Magyar Turista Szövetség Elnöke, stb.).
A kilátó és a Nagyvillám térsége a kiránduló és turista élet egyik fontos központja. Tiszta időben a fővárost és 100 kilométeres környezetét belátni, a Mátrától a Pilisig és Zsámbéki-medencéig. A Dunakanyar akár felhős időben is szabad szemmel látható. A jól azonosítható látnivalók irányát a kilátószinten ábrák és feliratok jelzik.
Kezelő erdészet:
Megközelítés:
A Zsitvay-kilátó Visegrád vagy a 11. számú országút felől a Panoráma úton közelíthető meg gépjárművel, egészen a kilátó alatt lévő parkolóig. Onnan egy tíz perces séta vezet föl a kilátóhoz. Visegrádról az országos kék és kék kereszt jelzésen egyórás sétával érhető el. Visegrádra az Árpád-hídtól induló távolsági busszal lehet eljutni, illetve Nagymaros felől révvel lehet átkelni a Dunán.
Szolgáltatások:
Kilátó, pihenőhely,sétautak,alpesi és nyári bobpálya, mini golfpálya, étterem, szálloda.
A Zsitvay-kilátó nyitvatartása és belépődíjai:
Nyitvatartás:
Április 15-től október 15-ig
Hétfő: Szünnap
Kedd-Péntek:10-18 h -ig
Szombat-Vasárnap:10-18 h -ig
Október 15-től április 15-ig
Szombat:10-16 h -ig
Vasárnap:10-16 h -ig
Hétköznap 10 fő feletti csoport esetében egyéb időpontok is egyeztethetőek, illetve a kilátó egyéb rendezvényre is igénybe vehető!
Telefonszám: 06-26/397 099
Mobil: 06-20/416 54 45
Téli időszakban rossz idő (jegesedés) esetén a kilátó zárva tart.
Belépők:
teljes árú (felnőtt) | 400 Ft |
kedvezményes (nyugdíjas) | 300 Ft |
kedvezményes (6-18 éves korig) | 200 Ft |
gyermek 6 éves korig | ingyenes |
Csoportos belépő 10 főtől minden kategóriában 100 Ft-tal kevesebb.
Történet:
A kilátó névadója Zsitvay Tibor (1884-1969) tisztességes, nagyszerű ember volt, aki a törvényesség betartását és betartatását tartotta erénynek. Keresztény etikájú, humanista ember volt, aki minden ember megalázó üldöztetése ellen felemelte a szavát nemre, fajra, vallásra való tekintet nélkül. Tisztessége példa, emberi kiállása követendő mindenki számára. Az ő élete és munkássága azt is példázza, mint ahogyan Téry Ödöné és Thirring Gusztávé is, hogy a turistaság ügyének szolgálata egyet jelent a közjó szolgálatával. Az ő működése is példázza: a szervezett természetjárásnak, a szervezett természetjáróknak a turista ügy erkölcsi, anyagi támogatása, képviselete, a turista létesítmények létrehozásának szorgalmazása, alkotása, működtetése kötelessége. Mindezek a szervezett természetjárás elemi követelményei.