» Erdeink » Arborétumi fa és cserjefajok » Kocsányos tölgy
OldaltérképOldaltérkép   Nyitó oldal Nyitó oldal
Kocsányos tölgy
Tudományos neve Quercus robur. A bükkfafélék családjába (Fagaceae) tartozik.
30-35 m magasra növő, őshonos fafajunk. Szabad állásban törzse zömök, közel a talajhoz elágazik, vastag ágakat képez. Koronája szabálytalan, terebélyes. Állományban törzse nyúlánk, koronája felfelé törő. Kérge fiatalon sima, idős korában vastag, kemény, sötétbarna, durván repedezett.
Zömök, kerekded rügyei közül a csúcsrügy nagy, a hónaljrügyek kisebbek, karcsúbbak. Levelei rövid nyelűek, szinte ülnek. 8-15 cm hosszúak, mélyen karéjosak, mindkét oldalon 4-6 ép szélű, lekerekített csúcsú karéjjal, melyek közül a legalsó „fülecskét” (cimpát) alkot. Ősszel sárgára majd barnára színeződnek. Leveleinek egy része elszáradva is a fán marad, és csak tavasszal hullik le. Makktermései hosszú kocsányon kettesével-négyesével fejlődnek. A növény neve (kocsányos) is erre utal.
A makk 2-3,5 cm hosszúságú, sima felületű, hosszúkás alakú. A kupacs csésze alakú, benne kb. negyedéig ül a makk.
Morfológiáját és élettanát tekintve rendkívül változékony faj.
Lassú növekedésű, nagyon hosszú életű fa. 200-300 éves példányokkal az országban többfelé találkozhatunk. Héderváron él hazánk legidősebb kocsányos tölgy fája, életkorát 700 évesre becsülik. 2006-ig a mintegy ezer évesnek tartott zsennyei tölgy birtokolta ezt a címet, de egy vihar akkor elpusztította.
A faj Európa mérsékelt égövi területein él vadon. Legnagyobb tömegben a Duna, a Dráva és a Száva mentén és az európai erdőssztyepp területeken található meg, főként síkságokon és az alacsony dombvidékeken. Hegyvidékeken - számára megfelelő helyen - 600 m magasságig találkozhatunk vele. Hazánkban mindenütt előfordul, de összefüggő állományai a Duna, a Tisza és a Dráva mentén élnek.
Optimális fejlődéséhez megkívánja a nyári meleget. A nagy téli hideget is elviseli, de fiatal hajtásait a késő tavaszi fagyok komolyan károsíthatják. Mélyrétegű, jó tápanyag-ellátottságú és jó vízgazdálkodású talajokon fejlődik szépen. A mozgó vízzel történő rövidebb ideig tartó elárasztásokat még vegetációban is elviseli. Bár a fiatal növény árnyéktűrő, később kimondottan fényigényes faj.
Gazdasági jelentősége régebben szinte felbecsülhetetlen volt. Hajók, hidak, lakóházak építésénél, hordók készítésének alapanyagát adta. Makkját disznókondák őszi takarmányozására használták.
A hibamentes, méretes anyagból minőségi fűrészárut, bútorlécet és borosdongát gyártanak. Kiegészítő termék a parkettafríz és a bányadeszka. a bútoriparban felhasználják tömörfaként és furnér formájában. Fontos felhasználási területe a belsőépítészet, a küszöb-, lépcső- és parkettagyártás. Fűrészelt és hasított donga formájában hordók és kádak alapanyaga. A vékonyabb fából oszlopokat, karókat készítenek. Felhasználja a forgács- és farostlemezgyártás. Fontos fafaj a váltótalpfák gyártásában. Értékes tüzifa. (Forrás: Molnár S.:faanyagismerettan c. könyve)
A kocsányos tölgyesek ökológiailag is a legértékesebb állományok közé tartoznak. Stabil, nagyon változatos élővilágú társulások ezek, rendkívül gazdag rovar- és madárvilággal.
A kocsányos tölgy nagyobb kertek, parkok értékes, szép díszt adó fája. Oszlopos koronájú fajtája, az un. tornyos tölgy (piramistölgy) már az 1800-as évek közepétől ismert. Koronája sokkal karcsúbb, mint az alapfajé, mert ágai mereven felfelé törnek. Emiatt megfelelő termőhelyen útfásításra is alkalmas.
 
Oldal nyomtatása

Keresés

Merre ne induljunk?

Korlátozások a Pilisi Parkerdő Zrt. területén

Pilis Bike

Pilisi turistaszállások

Eseménynaptár

2025. január
ma
hkszecspszov
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Válasszon dátumot
jan
feb
már
ápr
máj
jún
júl
aug
sze
okt
nov
dec

www.pilishunting.com

A Passion for Hunting

Hazai Vadász

erdeiszallas.hu

 

Erdőjáró játék

Panorámaképek

Kattintson ide a képek megtekintéséhez
A panorámaképek megtekintéséhez kattintson a képre

Visegrádi Fellegvár

Reneszánsz panoptikum

Környzeti politika